Alfabet Tradycji – Wielkopolska: Ziemia Kaliska

Alfabetem tradycji dnia 3. października  rozpoczęliśmy cykl interaktywnych spotkań edukacyjnych z grupą artystyczną Mozaika. Dzieci  miały okazję zapoznać się z kulturą tradycyjną Wielkopolski, jak również przygotować się do uczestniczenia w kulturze tradycyjnej jako żywym dziedzictwie kulturowym. Poznały z bliska brzmienie instrumentów charakterystycznych dla tego mikroregionu – przede wszystkim skrzypiec, basów i bębna. Towarzyszyła im trąbka, dzięki której zaprezentowany został dzieciom repertuar pochodzący z różnych momentów rozwoju tej tradycji muzycznej. Szczególną uwagę Mozaika poświęciła instrumentom, które są mocno związane z tym subregionem Wielkopolski, m.in. basom kaliskim, bębnowi sznurowanemu. Poprzez interakcję ze wszystkimi dziećmi, uczniowie przyjrzeli  się jednemu ze zwyczajów pochodzących z Ziemi Kaliskiej – zwyczajowi, w którym brały udział również dzieci – chodzenie z kokotkiem i gaikiem.

Mozaika 1Mozaika 10

Mozaika 7Mozaika 6